ANALIZA SYLWETKI. Jak rozpoznać swój typ sylwetki?

Analiza sylwetki – to ocena proporcji i budowy ciała.

Polega  na określeniu reprezentowanego przez Ciebie typu sylwetki i dobraniu do niego odpowiednich fasonów. Polega ona na doborze odpowiedniej garderoby – fasonów, długości oraz zaproponowania właściwych technik korekty.

Analiza sylwetki to główny sposób na poprawienie naszego wyglądu i polepszenia tym samym naszego samopoczucia. Dzięki poznaniu naszego typu sylwetki znacznie łatwiej będzie nam dobierać fasony, które spowodują, że będziemy wyglądać pięknie. Tajemnica pięknego wyglądu tkwi przede wszystkim  w świadomości kształtu swojej figury. Nie w rozmiarze a w proporcjach!

Znawcy tematu prześcigają się w nazwach kobiecych sylwetek. Wykorzystali już chyba wszystkie litery alfabetu, niektóre przedmioty użytku codziennego, warzywa, owoce a nawet figury geometryczne. Z pewnością pamiętasz Trinny Woodall i Susannah Constantine brytyjskie stylistki, które światową sławę zyskały, prowadząc programy na temat mody. Obie panie w 2011 roku były też gospodyniami polskiego show ‚Trinny i Susannah ubierają Polskę’. Trinity i Susan rozróżniają aż 12 typów sylwetek: kręgiel, kielich, klepsydra, rożek, wiolonczela, jabłko, kolumna, dzwon, wazon, cegła, lizak, gruszka.  Osobiście nie jestem zwolenniczką nazw typów sylwetek wprowadzonych przez obie panie. Nie chciałabym, aby moja sylwetka była nazwana cegłą lub kolumną, ponieważ nie czułabym się komfortowo. Nie wszystkie sylwetki są idealne, ale wystarczy już borykanie się z niedoskonałościami naszej urody, by jeszcze dodatkowo używać nazw, które nie wzbudzają entuzjazmu. Dlatego dla nazewnictwa typów sylwetki  tych brytyjskich stylistek jestem zdecydowanie na „nie”.

Na kursach z typów sylwetek, które dotychczas prowadziłam przekazuję wiedzę na temat sylwetek, których typy określają litery alfabetu i właśnie taki podział chciałabym Ci przestawić. Lubię go, ponieważ nie jest skomplikowany, w swojej prostocie i oczywistości pozwoli Ci łatwo określić własny typ sylwetki spoglądając w lustro. X,A,H,I,F,Y,O to litery na których się skupimy.

 

JAK ZACZĄĆ?

Analizę sylwetki najprościej przeprowadzić u stylistki. Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu dowiesz się jaki jest Twój typ sylwetki i co zrobić by wyglądać pięknie. Oczywiście możesz spróbować zrobić analizę sylwetki w domowych warunkach, w takiej sytuacji niezbędne będzie duże, w którym obejrzysz się cała, od stóp do głów. Jeśli takiego nie posiadasz, wybierz się do sklepu z ubraniami – w sieciówce będziesz mogła przyjrzeć się swojej sylwetce na spokojnie. Ubierz obcisły t-shirt lub po prostu w bieliznę i spójrz na swoje odbicie. Jeśli nie chcesz się wybierać w poszukiwaniu dużego lustra do galerii handlowej poproś bliską osobę, by zrobiła Ci zdjęcie – nie będziesz się skupiała na swoich niedoskonałościach, które zauważysz w lustrze i będziesz bardziej obiektywna niż  spoglądając w lustro.

Twoje zadanie to dokładne przyjrzenie  się swoim  proporcjom ramiona-talia-biodra.

 

  • Twoje ramiona i biodra są równe? Brak jednego najszerszego miejsca? Biust tej samej szerokości co biodra? Wyraźna i mocno zaznaczona talia?  prawdopodobnie jesteś sylwetką X zwaną również klepsydrą.

 

  • Ramiona mają podobna szerokość co talia? Brak wyraźnej talii? Typowa sportowa sylwetka Ramiona i biodra są równe, ale wcięcie w talii jest niewielkie? Jesteś H czyli prostokątem.

 

  • Szerokie ramiona i wąskie biodra? Słabo zaznaczona talia?  Twój typ sylwetki to Y czyli odwrócony trójkąt

 

  • Szeroka linia bioder? Płaski brzuch? Małe piersi? Wąskie ramiona? To zdecydowanie sylwetka A czyli potocznie zwana gruszką lub trójkątem.

 

  • Jeśli jesteś proporcjonalna? Masz rozbudowane ramiona? Spory biust i mocno zaznaczony brzuch? Masz „oponkę”? Twoje pupa i nogi są szczupłe ? – jesteście O, a więc apetycznym jabłkiem

 

  • A może jesteś proporcjonalna, szczupła, ale  niska (poniżej 160 cm)? Wtedy prawdopodobnie jesteś F, czyli filigranowym typem

 

 

  • Sylwetka bardzo smukła, wręcz szczupła, brak zaznaczonej talii? Wysoka (powyżej 175 cm)? Bez wcięć i okrągłości? … No i na koniec figura modelki  czyli I (kolumna) .

 

Mam nadzieję, że zgodnie z wytycznymi, które napisałam udało Ci się wytypować rodzaj swojej sylwetki – jeśli jednak masz wątpliwość – napisz do mnie chętnie pomogę, abyś mogła wybrać odpowiednie fasony i kroje, które pozwolą Ci poczuć się pięknie. Dobrze wiem, że kobiece figury są bardzo różnorodne i często wymykają się sztywnej klasyfikacji, jednak osobiście uważam, że nie ma lepszych czy gorszych sylwetek, jeśli ubranie na sylwetce nie prezentuje się tak jak byś tego chciała to nie wina ciała  tylko źle dobranego kroju.

 

SYLWETKA X

Sylwetka X jest identyfikowana również jako klepsydra.  Ma pięknie zaznaczoną talię. Nie trzeba jej wypatrywać i się zastanawiać czy jest zaznaczona czy nie. Zawsze ją widać. U pań o tej sylwetce to właśnie proporcje ramiona-talia-biodra rzucają się nam jako pierwsze w oczy. To sylwetka idealna  – dość szerokie ramiona, mocno zarysowana talia i krągłe pośladki, biodra, uda. Proporcje są widoczne zarówno u szczupłych dziewczyn jak i u tych o bujnych kształtach. Problemem szczupłych X są niewielkie biusty. Upewnij się, że jesteś klepsydrą; podziel obwód talii przez obwód bioder. Wynik powinien mieścić się w przedziale od 0,71 do 0,8.

Jeśli jesteś sylwetką X to jesteś prawdziwą szczęściarą. Kobieca, zmysłowa, seksowna, kwintesencja kobiecości pożądana przez mężczyzn. Nawet bez pomocy stylisty twoje ciało wygląda nieziemsko.

 

SYLWETKA A

Pani o sylwetce A niezależnie od tego czy nosi rozmiar XS czy XL naszą uwagę będzie przykuwała szczuplejszą górą sylwetki w porównaniu do dołu. Szczupła szyja, ładne ramiona, niewielki biust i szczupły brzuch, natomiast pupa i biodra masywne. Łydki i kostki niestety mają tendencje do puchnięcia. Co zrobić by zdiagnozować lepiej sylwetkę ? należy zmierzyć obwód talii (w najwęższym miejscu) oraz obwód bioder (w najszerszym miejscu), a następnie podzielić obwód talii przez obwód bioder.  Jeżeli Twój wynik mieści się w przedziale od 0,5 do 0,7 najprawdopodobniej jesteś soczystą gruchą.

Jeśli jesteś sylwetką A to od pasa w górę jesteś idealna, problem zaczyna się dopiero przy zakupie spodni, które zawsze są albo za wąskie w biodrach albo za szerokie w pasie. Swoim kształtem przypominasz piękną i kobiecą  gruszkę. Twoje nogi nigdy nie będą przypominać patyczków i musisz się z tym pogodzić, dlatego nic na siłę nie zasłaniaj przy dużymi bluzkami, tylko naucz się podkreślać to co w Tobie najpiękniejsze – kształty sylwetki.

 

SYLWETKA H

Kobieta o sylwetce H to chłopczyca. Brak wcięć i krągłości  powoduje, że czujesz się mało kobieca. Pierwsze co rzuca się w oczy, to słabo niezaznaczona talia. Z nogami  bywa różnie  –  bywają cudownie zgrabne, albo wręcz przeciwnie, dość tęgie. Nie ma na to reguły, dlatego kupując ubrania warto się zastanowić czy je pokazywać czy wręcz przeciwnie – sprytnie ukryć. Co zmierzyć by się przekonać, że soczysta papryczka (tak, tak mieliśmy już doczynienia z jabłkiem, gruszką teraz czas na papryczkę). Spójrz na biodra – jeśli długość linii ramion i bioder są porównywalne, a różnica pomiędzy linią bioder a obwodem biustu wynosi do 5% to najprawdopodobniej jesteś papryczką czyli typem sylwetki H.

Jeśli jesteś sylwetką H nie ma się czym martwić, bo do ideału brakuje Ci tylko stworzenie wcięcia w talii a to naprawdę nic trudnego do osiągnięcia przy wykorzystaniu odpowiednich fasonów ubrań!  Już mogę Ci powiedzieć, że Twoim sprzymierzeńcem niech stanie się pasek …

 

SYLWETKA O

Jeśli to Twój brzuch dyktuje Ci co masz ubierać to najprawdopodobniej  jesteś sylwetką O. Gdyby nie brzuch byłabyś zgrabna i szczupła, ale przez niego i źle dobrane fasony ubrań wyglądasz w nich jak w ciąży. Nie ma się jednak co załamywać – jesteś bardzo apetycznym jabłuszkiem, które może być tak samo seksowne i kobiece jak klepsydra czy gruszka. Aby jednak upewnić się, czy jesteś dorodnym jabłuszkiem podziel obwód talii (najwęższe miejsce) przez obwód bioder (najszersze miejsce). W przypadku sylwetki O wynik powinien być większy niż 0,8.  Kobiety o tej sylwetce najczęściej wybierają fasony ubrań oversize, ale nieodpowiednio dobrane workowate i bezkształtne ubrania mogą narobić więcej szkód niż przynieść korzyści podkreślając nadmiar ciała, jego obfitość i zaburzą proporcje przez co sylwetka nie będzie wyglądała elegancko.

 

SYLWETKA Y

Typ sylwetki, którą możemy zaliczyć do sylwetki chłopięcej, ale jej właścicielka charakteryzuje się obłędnymi nogami, których wiele kobiet pozazdrości i które odwrócą uwagę od szerokich ramion pływaczki. Sylwetka Y jest bardzo podobna do omawianej przez wielu stylistów sylwetki typu T. My jednak nie będziemy się jej przyglądać, ponieważ jest ona bardzo, bardzo podobna do Y – różnica jest naprawdę niewielka – Y ma drobniejszą budowę kośćca i ma nieco większy biust. Obie sylwetki to typy, które charakteryzują się atletyczną budową ramion. Taką sylwetkę posiadają głównie sportsmenki czy pływaczki. Obwód ramion jest w tym przypadku większy od obwodu bioder o ok. 5%.

Jeśli jesteś sylwetką Y lub T nie masz się czy martwić – od ideału dzieli Cię tylko odciągnięcie uwagi od ramion poprzez uwypuklenie linii biustu i zwrócenie uwagi na zgrabne nogi.

 

 

SYLWETKA I

Co charakteryzuje sylwetkę I ? wzrost ! to pierwsze na co zwracamy uwagę – wysoka i szczupła kobieta. Sylwetka typu I jest jeszcze szczuplejszą wersją sylwetki H. Niestety również nie ma krągłości i brak jej zarysowanej talii. Jeśli uważasz, że masz sylwetkę I to na pewno zwróciłaś uwagę, że Twoje ręce i nogi są długie. Twoja budowa sylwetki króluje na wybiegach pokazów mody, ale z kobiecością niestety niewiele ma wspólnego.

 

Jeśli jesteś sylwetką I to wiele kobiet zazdrości Ci … jednak Ty często nie podzielasz ich zachwytu czując się w niektórych fasonach wręcz męsko. Bez oporów uwydatniaj to co masz najpiękniejsze czyli długie i zgrabne nogi, dodaj sobie nieco kobiecości i skup uwagę na podkreśleniu talii. Jesteś idealna !

 

SYLWETKA F

F jak filigranowa. Niska i drobna sylwetka sprawia wrażenie bardziej dziewczęcej niż kobiecej. Twój wzrost poniżej 162 cm nie odejmuje Ci jednak proporcji a Twoje ciało jest mega sexy. Założę się, że mega podobasz się mężczyznom, bo który by nie chciał się zaopiekować taką kruszynką … tymczasem ta filigranowa i drobna, która bardzo często jest kojarzona z nieśmiałą i delikatną kobietą całkiem nieźle sobie radzi w życiu idąc przez świat w szpilkach z podniesioną głową !

Z ręką na sercu muszę powiedzieć, że  analiza sylwetki jest tak istotna, jak analiza koloru. To jeden z ważniejszych sposobów na poprawienie wyglądu, a co za tym idzie naszego samopoczucia, zadowolenia z własnego wyglądu oraz poczucia własnej wartości .  W kolejnych cyklach analizy sylwetki odkryję dla Ciebie tajemnicę perfekcyjnego wyglądu. W dobrze dobranej garderobie pokochasz siebie na nowo a dotychczasowe mankamenty sylwetki staną się niezauważalne. Pokażę Ci Twoje atrybuty a Ty nauczysz się je eksponować.  To naprawdę potrafi zdziałać cuda, więc zostań ze mną na dłużej a jeśli masz pytania – pisz śmiało : kontakt@styloteka.pl

Dodaj komentarz

Close Menu